Преди няколко дни кметът на Несебър проведе заседание на което са направени предложения, за създаване на организация, която да подпомогне и съдейства на гражданите по време на Великденските празници. Взето е решение паркингите да бъдат предоставени за свободно ползване, а ограничителните бариери в Стария Несебър, да не се поставят, за всеки желаещ да посети църквата или града в празничните дни.
Ако сте далеч от Несебър, и точно сега, по време на обявеното извънредно положение в България, няма как да се разходите из малките му красиви улички, може да си направите една напълно безопасна разходка, без да ви е нужна предпазна маска.
Великденската кошница, с ярко боядисани яйца, от далеч се откроява сред крепостните стени, на стария град.
Църквата „Христос Пантократор“ (Вседържател)
Една от най-забележителните и най-добре запазени средновековни църкви в Несебър – построена през XIII-XIV век. Тя е типичен представител на живописния стил в църковната архитектура.
Базиликата Света София – „Стара митрополия“
В Стария Несебър има открити над 40 църкви, построени в периода от 5 до 19 век, но най – забележителна е базиликата Света София – „Стара митрополия“. Разположена е в предполагаемия стар център на града. Тя е запазена из основи като нейната дължина достига 25-26 метра, а широчината и е 22 метра. Църквата е частично реставрирана.
Зад „Старата Митрополия“ има нарисувана красива илюстрация при ресторант „Стария кавак“. Може да видите повече снимки тук
Малко снимки от романтичните, тесни малки улички на стария Несебър:
Църква „Свети Йоан Алитургетос“
Църквата се намира в източната част на полуострова. Според легендата църквата изобщо не е освещавана (оттам и името ѝ – „алитургетос“ е „неосветен“ на гръцки), тъй като по време на строежа загива един от работниците. В същото време, според някои източници, в църквата са провеждани богослужения.
В непосредствена близост до пристанището се намира Античният амфитеатър. През лятото тук се организират концерти и различни мероприятия.
„Статуята на Рибаря“ е последната снимка от великденската разходка из Несебър. Тя се намира от южната страна на провлака. Поставена е през 2006г, и е дело на скулптора Ставри Калинов.