Село Бяла вода е разположено в южните склонове на Босненското било, на 300 м. надморска височина, над един от притоците на р. Младежка.
В миналото селото е носело името Конак, като се предполага, че е било пътна станция на стар път, свързващ Малко Търново с Бургас.
Основният поминък на жителите на село Бяла вода в миналото е бил земеделие, дърводобив и скотовъдство.
Покровител на селото е Свети Илия. В деня на Свети Илия – 20 юли се отбелязва и празникът на селото.
Историята на селската църква “Св. Пророк Илия” е много интересна. Преди 300-350 години селището било разположено на около 4 км източно от сегашното. При изселването си хората развалили своята църква. След време на новото място, те изграждат новия храм със същия този материал.
Църквата “Св. Пророк Илия” е обявена за архитектурен паметник. Издигната е през ХVІІІ в.
Църквата е ниска конструкция, която се характеризира със силно издължени пропорции. Покривът и е грубо резбован, а зидовете й са от ломен камък.
Паметна плоча на участниците от селото в Илинденско-Преображенското въстание.
Кметството на село Бяла вода.
На по-малко от 1 км южно от селото в м. Ряката, се намира Параклисът “Св. Петка Българска“.
Вярва се че мястото на което е разположен параклисът е силно енергийно. В близост до него има аязмо с лековита вода. Преди хиляди години на това място е имало тракийско селище.
Селото се намира сред вековни дъбови гори, а гледките около него са спиращи дъха. Околностите му са обрасли с гъсти гори от източен бук, габър, благун и цер.
В района освен тракийски могили, антично селище има и много Пещери (Еленина дупка, Осморката, Пропадналото, Вълчата яма, Чепра и др.).